Czy piece gazowe są bezpieczne?

Piece gazowe to rozwiązanie, po które coraz chętniej sięgają Polacy w różnym wieku. Dostęp do ogrzewania miejskiego nie zawsze jest bowiem możliwy, zaś nowoczesne piece dwufunkcyjne gwarantują nam również niższe rachunki za ogrzewanie. Nie da się bowiem ukryć, że technologia ta przeszła na przestrzeni lat znaczną metamorfozę. Współczesne kotły, zamontowane zgodnie ze schematami hydraulicznymi przygotowanymi przez producentów, to znakomite połączenie skuteczności i żywotności. Dzięki temu, instalacje ogrzewania gazowego są w stanie zapewnić nam bezproblemowe działanie przez wiele lat. W dalszym ciągu popularne są jednak opinie bardziej negatywne, biorące się przede wszystkim z obaw o zaczadzenie domowników lub wybuch gazu. W niniejszym artykule wyjaśnimy, dlaczego nie powinniśmy się bać pieców gazowych.

Bezpieczna eksploatacja

Bez względu na to, czy interesują nas duże, stojące kotły gazowe, czy też przystępne modele wiszące, ogólna zasada, dotycząca bezpieczeństwa tego typu urządzeń, pozostaje niezmienna. Wszystkie kotły, dostępne obecnie w sklepach, są obecnie wyposażane wyłącznie w zamknięte komory spalania. Dzięki temu, spaliny, powstałe podczas spalania gazu ziemnego, nie są w stanie zaczadzić domowników. Nowoczesne piece dwufunkcyjne posiadają również wbudowane wentylatory, odprowadzające szkodliwe substancje na zewnątrz budynku.

Pamiętajmy jednocześnie o regularnych przeglądach technicznych oraz ewentualnej wymianie zużytych części. Chociaż współczesne kotły gazowe odznaczają się długą żywotnością swoich elementów, nie oznacza to jednak, że części te są zupełnie niezniszczalne. Szybki kontakt z serwisantem pozwoli nam na ograniczenie ryzyka poważnych awarii. Pamiętajmy również, aby zawsze stosować się do zaleceń producenta. Tylko wtedy będziemy mieć bowiem pełną gwarancję, że wybrane przez nas stojące kotły gazowe będą odznaczać się bezproblemową pracą.

Zaufany producent

Niewątpliwe znaczenie dla niezawodności kotła gazowego ma również renoma jego producenta. Z tego też powodu, powinniśmy unikać zakupu pieców, pochodzących od nieznanych, słabo ocenianych firm. A jeśli planujemy dodatkowo modernizację instalacji już przez nas wykorzystywanej, warto jest przyjrzeć się, czy interesujący nas producent współpracuje z programami pokroju Czyste Powietrze. Przykładem takiej zaufanej marki jest chociażby Brötje, oferująca nam szeroki wybór urządzeń najwyższej klasy, montowanych zgodnie ze starannie sporządzonymi schematami hydraulicznymi.